Jak wybrać grę planszową? - Gry planszowe sklep Huble

Uwaga!

W dniach 17.04 - 10.05 jestem na urlopie. Odpowiadam na wiadomości. Zamówienia złożone w tym okresie realizował będę 13.05.

Producenci

I-szop.pl - Porównywarka cen gier planszowych

Inpost

Paczka w Ruchu

 

Jak wybrać grę planszową? 0
Jak wybrać grę planszową?

Doceniam delikatne próby wprowadzania ludzi w kolejne kręgi wtajemniczenia. Wzmacnia to samo hobby, wszyscy korzystają. Poza tym, mam świadomość, że przejście od kompletnego laika do choć trochę zainteresowanego tematem jest krokiem dla większości dość trudnym. Chciałbym pomóc. Odrobinkę.

 

Przy wyborze gry planszowej, czy to dla siebie czy na prezent, warto zwrócić uwagę na parę cech gier, które mogą posłużyć jako pomocne kryteria. Szybkie ich rozpatrzenie nie tylko pomoże w podjęciu decyzji, ale jeszcze zwiększy szansę, że wybór będzie trafiony. Staram się w tym poście dać narzędzia do szukania gier, a nie ich propozycje (do tego są kategorie, inne listy oraz opcje wyszukiwania na liście produktów). "Wędka, a nie ryba!" :)

 

  1. Liczba graczy / skalowalność - Przy każdej grze wydawca podaje, dla ilu graczy jest ona przeznaczona. Zwyczajną tendencją jest, że będzie próbował maksymalnie rozszerzyć ten zakres, żeby trafić w oczekiwania jak największej grupy potencjalnych konsumentów. Dobrze jest jednak dowiedzieć się wcześniej, czy dana gra dobrze się skaluje - tzn. czy dobrze działa przy najbardziej interesującej nas liczbie graczy. Najlepiej oczywiście, by mechanizm funkcjonował optymalnie w ramach jak najszerszych widełek, ale jeśli wiemy, że zawsze będziemy grali tylko we dwoje, to znaczenie tego kryterium maleje. I tak na przykład wydawca Agricoli podaje, że rozgrywka przeznaczona jest dla 1 - 5 graczy. Przy zakupie warto jednak wiedzieć, że rozgrywka na 5 graczy potrafi się trochę dłużyć i niektórym może przeszkadzać liczba akcji zablokowanych przez innych graczy. To jednak wcale nie musi źle świadczyć o jakości rozgrywki na 3 graczy.
  2. Wiek graczy - Wydawca zamieszcza na pudełku informację o wieku graczy, który powinien być wystarczający dla zrozumienia mechaniki gry oraz dla którego tematyka gry będzie najbardziej, jego zdaniem, odpowiednia. Są to wartości dające jako-taki ogląd na złożoność rozgrywki (patrz punkt 4). Trzeba w tym wypadku podkreślić ich szacunkowy charakter. W Rankingu gier dla dzieci podałem tytuły, które teoretycznie przeznaczone są dla minimum 7 latka. Podejrzewam jednak, że mógłbym nauczyć tych gier prawie każdego zainteresowanego 5 czy 6 latka. Z tego też powodu w kategorii Gry planszowe dla 6 latka można znaleźć gry z oznaczeniem 7+. Szybka uwaga: Trzeba przy tym sprawdzić, czy dziecko umie czytać i czy gra nie wymaga tej umiejętności (patrz punkt 7).
  3. Szata graficza / tematyka - Idealnie dobrana pierwsza gra powinna sprawiać, że będzie się chciało grać po zaledwie rzuceniu na nią okiem. Grasz w strategiczne gry komputerowe? Small World może być dla Ciebie. Czytasz sci-fi? Może więc Ciężarówką przez Galaktykę lub Pośród Gwiazd? Niektóre gry zaś przyciągają uwagę niezależnie od gustu gracza (jak Colt Express i jego trójwymiarowy pociąg).
  4. Złożoność - To kryterium pokrewne dla wieku gracza, ale jednak nie tożsame. Można szacować złożoność gry przez pryzmat progu wieku ustalonego przez wydawcę i zazwyczaj jest to dość dobra metoda (jak w przypadku Przebiegłych Wielbłądów na przykład), ale innym razem możemy trafić na proste gry, w których dziecko raczej nie będzie w stanie konkurować z dorosłym (Abalone, Patchwork) i vice versa - na stosunkowo złożone gry, w które może grać nawet kilkulatek (Dominion, Agricola). Jak to ocenić? Szczerze mówiąc, najlepiej zapytać sprzedawcy lub znaleźć opinie w  z internecie na temat gry, którą jesteśmy zainteresowani. Gracze zazwyczaj chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat rozgrywki. Służyć do tego może forum lub dotycząca planszówek grupa na Facebooku.
  5. Cena - Na pierwsze zakupy sugeruję wydatek rzędu około 100-150 zł. Dlaczego? W mojej ocenie gry z niższej półki cenowej (karciane i mniej popularne planszówki) mogą nie prezentować bogactwa, które przyciąga do tego hobby tyle osób i fenomen może pozostać nieodkryty. Z drugiej zaś strony, gry drogie są zazwyczaj bardziej złożone, a zniechęcenie i zmęczenie to ostatnie, czego byśmy chcieli po pierwszym zetknięciu z grami planszowymi. Dla porządku wspomnę tylko, że wagę ryzyka związanego z nieudanym zakupem da się zminimalizować przez utrzymywanie gier w idealnym stanie. Na rynku wtórnym da się je sprzedać z niedużą stratą.
  6. Długość rozgrywki - Przy wybieraniu gry planszowej warto zwrócić uwagę nie tylko na to, ile jej właściciel będzie w stanie poświęcić czasu na rozgrywkę, ale także (a może przede wszystkim) ile mniej więcej mogą poświęcić osoby, z którymi będzie grać. Posiadanie gry, którą się lubi, a w którą nie ma z kim grać nie jest najprzyjemniejsze, proszę mi wierzyć. Przybliżony zakres podaję w opisie gry.
  7. Zależność językowa - To kryterium jest ważne dla dwóch grup graczy: dzieci i osób nieznających języka, w którym została wydana gra. Przy dzieciach sprawa jest prosta: Jeśli gra posiada tekst, nieczytające dziecko będzie albo grało bez jego znajomości albo osoba z nim grająca będzie musiała wszystko czytać i liczyć na dobrą pamięć dziecka (bardzo upierdliwy sposób grania, wiem z doświadczenia). Jeśli zaś chodzi o nieznajomość języka wydania - niezależność językowa pozwala na grę w tytuły, których nie ma na polskim rynku oraz czasem zdobyć upragnioną grę trochę taniej. Jak to sprawdzić? Planuję, że taka informacja pojawi się wkrótce w opisie każdej gry. Do tej pory jednak łatwo sprawdzić to w serwisie Boardgamegeek. Znaleziony tytuł (można wyszukiwać także w języku polskim) posiada na swojej stronie rubrykę “Language dependence”. Wszystko oprócz “No necessary in-game text” i “no votes” oznacza, że w grze (poza instrukcją) pojawia się język wydania. W przypadku “no votes” trzeba udać się na forum lub grupę na Facebooku, żeby się dowiedzieć czy dany tytuł jest językowo niezależny. Jeśli zaś trafiliśmy na No necessary in-game text” oznacza to, że możemy nauczyć się grać (korzystając na przykład z filmów na YouTube), a potem śmiało zapomnieć, z jakiego kraju pochodzi ten egzemplarz gry.
  8. Żywotność tytułu (brzydko z angielskiego także: regrywalność) - Z całej tej listy chyba najtrudniejsza do znalezienia informacja. Duża żywotność oznacza, że zainteresowanie grą będzie spadało relatywnie wolno. Niska zaś, że z jakiegoś powodu jej będzie się to działo dość szybko. Najbardziej wiarygodna jest opinia osoby, która trochę już czasu nad danym tytułem przesiedziała, ale już pierwsza rozgrywka może dać nam podejrzenie na ten temat. Istnieją na przykład gry, w których robi się w kółko to samo i w ich przypadku intuicja podpowiada, że nie będą często lądowały na stole. Nie musi to jednak oznaczać nic strasznego. Jeśli komuś podoba się, co gra oferuje, ale ma czas na jedną rozgrywkę na miesiąc, ta kwestia nie powinna mieć dla niego zbyt dużego znaczenia. Na żywotność może wpływać na przykład różnorodność mechanik, akcji i wymagających przemyślenia kwestii, skalowalność (patrz punkt 1) lub czas potrzebny do rozłożenia gry.

A Wy o czym myślicie przed zakupem gry? Możecie dorzucić swoją cegiełkę w komentarzu. Dziękuję.

 

Masz konkretniejsze wymagania? A może ciągle czujesz się przytłoczony opcjami? Napisz do mnie, spróbuję pomóc.

---

Sprawdź także listy z propozycjami:

Popularne gry planszowe

Ranking strategicznych gier planszowych

Ranking gier planszowych z 2015 roku

Ranking familijnych gier planszowych

Ranking gier planszowych dla dorosłych

Ranking imprezowych gier planszowych

Ranking gier planszowych dla 2 graczy

Ranking gier planszowych dla 1 gracza

Ranking gier planszowych dla dzieci

Komentarze do wpisu (0)

Dlaczego zakupy w Huble?

Posiadam wszystkie gry widoczne na stronie. W przypadku pomyłki wybierzesz 2x droższą w tej samej cenie

Masz pewność, że zawartość paczki zostanie świetnie zapakowana

Zawsze wiesz, co się dzieje z Twoim zamówieniem

Kontakt

e-mail: admin@huble.pl

tel/SMS: +48 733 852 900

(odpisuję sprawnie, 7 dni w tygodniu!)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl